درباره سیستم ارجاع کار کانون کارشناسان رسمی دادگستری

قابل توجه کارشناسان رسمی دادگستری عضو کانون استان مرکزی و اعضای کانونهای کارشناسی رسمی سایر استانها، مخصوصا مسئولین کامپیوتر  و اعضای هیات مدیره کانونهای کارشناسی؛ همچنین سایر علاقمندان 

با سلام و احترام

در باره سیستم ارجاع؛ قبلا در اینجا مطلبی نوشته بودم.

امروز (و پس از تماس یکی از کارشناسان همکار کانون و صحبت در رابطه با این سیستم) یادم افتاد که خیلی قبلتر در اینجا  (+) هم پیشنهادی داده بودم که اتفاقا در آن مقطع کامنت هم گرفته بود. مخصوصا کامنت ارزشمند جناب آقای حسینی و ایضا پاسخ خودم!

 سید مهدی حسینی, در بهمن ۵ام, ۱۳۸۹ در ۲۳:۱۳ گفته :

سلام.مخالفم.در قوانین آئین دادرسی مدنی و کیفری یا هرجا مراجعه به کارشناس یا خبره ضرورت پیدا کند بر اساس قانون ، قاضی ناگزیر از قرعه کشی است و اصل هم بر این است که قاضی در قرعه کشی عدالت را رعایت میکند.این دیگر به شانس کارشناس است که ۲ بار پرونده می گیرد.

خسروبیگی پاسخ در تاريخ بهمن ۵ام, ۱۳۸۹ ۲۳:۲۰:

@سید مهدی حسینی,
سلام
سید جان‬
‫من فکر میکنم اینکه گفتند قرعه کشی کنید‬
‫به خاطر این بوده که اونموقع اینترنت در کار نبوده!!!‬

ما برای راه اندازی سیستم ارجاع تا کنون زحمت زیادی کشیده ایم. فکر کردم بد نیست در این پست کمی در این خصوص صحبت کنم:

1- تقریبا از جلسه مجمع عمومی سال 93 کانون؛ اعتراضاتی به چگونگی تقسیم کار بین کارشناسان عضو؛ در کانون آغاز شد. با توجه به وجود مشکلات مشابه در سایر کانونهای کارشناسان رسمی سطح کشور؛ کارشناسان عضو کانون استان مرکزی، با کسب اطلاع از سایر کانونها، از بکارگیری سیستمهای کامپیوتری برای ایجاد عدالت نسبی در این خصوص اطلاع یافته بودند و پیشنهاد استفاده از سیستمهای مشابه در کانون استان مرکزی را مطرح نمودند.

2- مجمع عمومی سال 95 برای خرید سیستم بودجه تصویب کرد. پیرو آن هیات مدیره مسئولیت انتخاب سیستم را به عهده آقای مهندس عباسی گذاشت. آقای عباسی نیز؛ پس از بررسی سیستمهای موجود؛ سیستم مشهد را پیشنهاد داد.

3-   پیرو گزارش مورخ 21/8/95 جناب آقای عباسی؛ پیگیری خرید سیستم مشهد آغاز شد. در تاریخ 20/9/95 نامه ای به کانون استان خراسان رضوی ارسال شد و متعاقب آن در تاریخ 22/11/95 قرارداد منعقد و بعد از پرداخت مبلغ اولیه؛ سیستم در هاست کانون نصب و در تاریخ 22/12/95 تحویل موقت گردید و جلسه آموزش اولیه در دفتر کانون اراک برگزار شد.
4-     پس از وقفه نسبتا طولانی به دلیل اینکه چاپ کتاب اطلاعات کارشناسان عضو کانون در دست اقدام بود؛  نهایتا ویرایش اطلاعات کارشناسان (توسط سرکار خانم ضیغمی) انجام شد. در تاریخ 18/9/96 پیشنهاد استفاده از سرور اختصاصی دریافت و در تاریخ 22/9/96 موافقت کانون با انتقال سیستم از هاست کانون به سرور اختصاصی اعلام شد. سرور اختصاصی مهیا شد و سیستم بر روی آن نصب شد و اصلاحات لازم (از جمله تغییر شماره سیستم پیامک با عنایت به تعهدنامه وبسرویس مربوطه و …) انجام شد.
5-    در حال حاضر سیستم آماده استفاده میباشد. البته لازمست عملکرد مالی کارشناسان طی سالهای 95 و 96   به سیستم تغذیه شود.

6- سیستم خریداری شده از مشهد؛ از بیش از  6 سال پیش در آنجا طراحی و پیاده سازی شده و در حال استفاده میباشد. البته مخالفینی هم دارد که در این خصوص  آقای فاطمی (مسئول واحد کامپیوتر کانون مشهد)  جمله جالبی فرمودند:

ما به این نتیجه رسیدیم که 100 نفر مخالف داشته باشیم بهتر از اینست که 4900 نفر مخالف داشته باشیم

7- مطالب منتشر شده در سایت کانون در این خصوص؛ در این لینک دسته بندی شده است.

8-  مهمترین بخش سیستم ارجاع؛ بخشی هست که سیستم بر مبنای یک سری پارامترها و همچنین سوابق در آمد کارشناسان
کارشناسی که کار بایستی به او ارجاع شود را انتخاب میکند
و همینجاست که باعث ایجاد 🌟عدالت🌟 در تقسیم کار خواهد شد.

9- دوستان اگر در خصوص این سیستم نیاز به کسب اطلاعات بیشتر دارند، بنده حاضرم توضیحات کافی و وافی را ارائه دهم. میتوانید با من در تلگرام با آی دی  (https://t.me/Khosrobaigy) تماس بگیرید.

10- به عقیده بنده؛ سیستم مشهد در حال حاضر بهترین سیستم از این نوع در سطح کشور میباشد و بکارگیری آن قطعا باعث افزایش رضایتمندی کارشناسان عضو کانونها  (در مورد تقسیم کار) خواهد شد.

البته قطعا پس از عملیاتی شدن؛ با مشارکت فکری عزیزان کارشناس عضو کانون به سمت بهبود بایستی حرکت کند. به امید آن روز

پی نوشت:

در پایان این نکته را لازمست اضافه کنم که

در صورتی که محاکم به اینترنت دسترسی داشته باشند و در این سیستم برایشان اکانت ایجاد شود

آنها هم میتوانند از این سیستم برای تعیین کارشناس استفاده نمایند!

پی نوشت 2:

به دلیل اهمیت سیستم ارجاع کار

دسته بندی “ارجاع” را در اینجا ایجاد کردم

و کلیه مطالبی را که در سایت کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان مرکزی

در این دسته بندی منتشر کرده بودم

با اضافه کردن (erjae) به انتهای عنوان آنها؛ در اینجا بازنشر نمودم.