تکرار یک تجربه تلخ/انتخاب همسر

خب؛

همانطور که در اینجا  (بسترسازی/دلایل تغییر میزبان وب شرکت گاز استان مرکزی) نوشته ایم

به نظر می‌رسد مهمترین پیشنیاز استفاده از راهکارهای مبتنی بر وب در سازمانها استفاده از خدمات میزبانی وب مناسب و بدون مشکل است. امری که نیازمند یک انتخاب درست و مبتنی بر شناخت از شرکتهای ارائه‌دهنده این نوع خدمات می‌باشد. اما دستیابی به یک شناخت درست بی‌تردید مستلزم دستیابی به نظرات کارشناسانه و بی‌طرف یا اظهارات مشتریان این گونه خدمات است که متأسفانه به لحاظ عدم وجود منابع کافی، سازمانهای در آستانه انتخاب را وادار به انتخاب از روی منابع اطلاعاتی نه چندان قابل اعتمادی همچون آگهی های تبلیغاتی رنگارنگ این شرکتها یا نهایتا راهکار تماس با برخی مشتریان آنها که اغلب به لحاظ نمایشی و تفننی بودن سایتهای اینترنتی خود، آگاهی درستی از کیفیت خدمات میزبان خود ندارند، می‌نماید. فرایندی که اغلب موجب حصول یک انتخاب نامناسب و بروز دردسرهای بعد از آن می‌گردد.

از پتروشیمی اراک که به شرکت گاز استان مرکزی رفتم؛  اوایل کار؛ ۲ اقدام مهم انجام دادیم. یکی استفاده از اینترنت بعنوان یک ابزار کار برای تبادل اطلاعات سیستم امور مشترکین (لینک) و دیگری راه اندازی سایت اینترنتی شرکت. سایت شرکت را با حمایت و راهنمایی مدیر عامل محترم (جناب آقای مهندس مومنی) و کمک شرکت گذرگاه جهانی اراک ایجاد کردیم. آنموقع محتویات سایت به صورت استاتیک بود.

پس از مدتی آقای مهندس حمیدرضا محمدی به جمع همکاران ما در واحد خدمات کامپیوتر اضافه شد. توسط ایشان یک شبه cms  ایجاد شد و نسخه جدید سایت شرکت راه اندازی شد. پس از مدتی به دلیل مشکلات متعددی که با سرویس دهنده میزبانی وب داشتیم (که شرح آن در نوشته قبلی به تفصیل آمده است) مجبور شدیم هاست را عوض کنیم.

به پالایشگاه اراک که آمدم؛ کار روی سایت شرکت به عهده من گذاشته شد. با نصب  cms جدید؛ از شرکت داده پردازی (که قبلا سرویس هاست گرفته بودند) سرویس میزبانی جدیدی گرفتیم. این سرویس میزبانی پدر ما را در آورد و آخرش مجبور شدیم هاست را عوض کنیم!

مسئول مربوطه در داده پردازی؛ ابتدا تقصیر را به گردن ما و اتصال اینترنت می انداخت. اما در نهایت در پاسخ به نامه زیر

به من گفت که ما برای افزایش امنیت سرویس؛ لایه هایی اضافه کرده ایم که احتمالا باعث بروز چنین مشکلاتی شده است. ظاهرا آنها توجه نداشتند که ایجاد و افزایش امنیت در سیستم؛ نباید مانع دسترسی مجاز شود!

در ادامه؛ بخشهایی از گزارشات من در خصوص این موضوع را نگاه کنید:

================

احتراما گزارش اقدامات انجام شده در مورد سايت شركت به شرح زير جهت استحضار ايفاد ميگردد:

1- تغيير cms پايگاه اطلاع رساني شركت پالايش نفت امام خميني (ره) از ۲۴ اسفند ۹۴ آغاز شد. در آن مقطع به دليل در جريان بودن آزمون استخدامي و اهميت در دسترس بودن سايت؛ دامنه موقتي ikorco.com براي نگهداري محتويات سايت قبلي ثبت گرديد.

2- به دليل مشكلاتي كه سرويس ميزباني (host) قبلي داشت، تصميم بر اين شد كه سرويس دهنده ميزبان وب را تغيير دهيم. اين مرحله مدتي طول كشيد.

3- پس از تغيير ميزبان وب (در تاريخ 24 مرداد 95)؛ انتقال “آرشيو اخبار” و اطلاعات موجود در سايت قديم به سايت جديد آغاز شد. هم اينك كليه اخبار آرشيوي در پايگاه اطلاع رساني شركت منتشر گرديده است. … و اينجانب شخصا اخبار آرشيوي را از سايت قديم به سايت جديد منتقل نموده ام.

9- از ابتداي سال جاري تا كنون تعداد 147 پست در سايت منتشر شده است. اين تعداد شامل 19 خبر – 108 پست مربوط به مناقصات و 20 پست در ساير موضوعات ميباشد.

در پايان ذكر اين مهم ضروريست كه: سايت مرده؛ علامت سازمان مرده است! فعال بودن سايت شركت نشان دهنده زنده و فعال بودن خود شركت ميباشد. بنابراين پيشنهاد ميشود حداقل هفته اي 2 خبر در سايت منتشر شود.

===============================
موضوع : وجود مشكل در سرويس ميزباني وب سايت اينترنتي شركت

احتراما همانگونه كه مستحضر مي باشيد سرويس ميزباني وب (هاست) سايت شركت از اهميت بسزايي برخوردار است و ما قبلا در گاز استان مركزي تجربيات تلخي داشتيم كه ناشي از گرفتن يك سرويس بسيار بد (!!!) با پشتيباني بسيار بدتر بود

در اين خصوص موارد زير قابل ذكر است:

1- هاست داده پردازي 2 مشكل دارد: يكي كندي و ديگري مشكل بكاپ

2- اين مشكلات باعث ميشود كه اولا در زمان توليد و انتشار محتوا؛ پدر كاربران (روابط عمومي – مناقصات – امور زنان و …) و يا مدير سايت در آيد!

و در ثاني در صورت بروز هرگونه خرابي در سايت و نياز به برگرداندن بكاپ با مشكل مواجه شده و محتواي سايت كلا از دست برود

3- براي اطمينان از وجود مشكل؛ به سختي بكاپ ديتابيس سايت پالايشگاه را در هاست ديگري آپلود كرده و با آن هاست كاركردم كه مشكلات هاست داده پردازي را نداشت

4- با داده پردازي هم مكاتبه شد كه جواب قانع كننده اي ندادند

6- سالهاست كه … كيفيت هاست …  بسيار عالي با پشتيباني بسيار عالي و هزينه مناسب ميباشد. بعنوان مثال همين پلان هاستينگ 5 گيگ – 50 گيگ را كه از داده پردازي گرفته ايم به مبلغ بيش از 3 ميليون تومان؛ این شرکت  500 هزار تومان ارائه ميدهد.

خريد سرور اختصاصي به مثابه آن است كه شما براي اينكه صبحها يك ليوان شير بخوريد برويد گاوي بخريد و بياوريد در خانه ببنديد!

===============================

احتراما پيرو گزارش قبلي و بررسيهاي اخير باستحضار ميرساند:

1- انتخاب سرويس دهنده ميزباني وب بسيار با اهميت ميباشد و به مثابه انتخاب همسر براي ازدواج است؛ زيرا بايستي سالها با اين سرويس دهنده ميزبان وب كار كنيم. همانگونه كه انتخاب همسر به صورت تلفني قابل انجام نيست؛ به اعتقاد من انتخاب سرور ميزبان وب هم اينگونه است. موارد مهم را بايستي حضوري و رو در رو و شفاف معين كنيم. از طريق تلفن و يا با تيكتهاي اينترنتي نميتوان اطلاعات مهم و اثرگذار در تصميم گيري را بدست آورد

2- من جرب المجرب حلت به الندامه. پتروشيمي بغل گوش ماست و افرانت را تجربه كرده است

… حتي اگر لازم شد از اختيارات مدير عامل محترم براي رفع فوري مشكل استفاده كنيم. نميدانم آيا در جلسات كميته امنيت اطلاعات هم ميتوان موضوع را به بحث گذاشت؟

5- در پايان با ذكر اين مهم كه اينجانب حتي يك بكاپ كامل و مطمئن از سايت ندارم و اين خيلي خطرناك است !!! حتي آخرين تلاشي كه با يك ايميل جديد (كه خانم سلطاني ايجاد كردند) انجام شد نيز بي نتيجه بود. با وضع موجود كار كردن روي قالب و محتوا و افزايش غناي سايت نيز بايستي تا رفع مشكل هاست به تعويق افتد. با اين وصف انتظار از اينجانب كه بدون در دست داشتن بكاپ؛ مسئوليتي در قبال نگهداري محتواي سايت داشته باشم؛ انتظاري بجا نيست