بسترسازی

توضیح: این مقاله در تاریخ ۳۰ تیر ۸۳  تحت عنوان “دلایل تغییر میزبان وب شرکت گاز استان مرکزی” در سایت آن شرکت منتشر شده بود و ضمنا در اینجا و اینجا نیز قرار دارد

آنچه در استفاده از اینترنت به عنوان یک سکوی قابل اطمینان در راستای توسعه کارکردهای سازمانهای دولتی مهم به نظر می‌رسد استفاده از خدمات مناسب و متناسب با کاربردهای مورد نیاز سازمانهاست. واقعیت آن است که مدیران عالی رتبه سازمانهایی که به طور مستقیم با فناوری اطلاعات مرتبط نیستند اغلب با مشاهده کوچکترین نقص و خللی در خدمات انتقال یافته به وب نسبت به این پدیده بی‌اعتماد شده، به بازگشت به روشهای کند قدیمی که ظاهرا قابلیت اطمینان بالاتری دارند تمایل نشان می‌دهند و این مسأله بزرگترین عامل در شکست فعالیتهایی است که سعی در بسترسازی جهت استفاده هر چه بهتر از فناوری اطلاعات در سازمانها دارند.

به نظر می‌رسد مهمترین پیشنیاز استفاده از راهکارهای مبتنی بر وب در سازمانها استفاده از خدمات میزبانی وب مناسب و بدون مشکل است. امری که نیازمند یک انتخاب درست و مبتنی بر شناخت از شرکتهای ارائه‌دهنده این نوع خدمات می‌باشد. اما دستیابی به یک شناخت درست بی‌تردید مستلزم دستیابی به نظرات کارشناسانه و بی‌طرف یا اظهارات مشتریان این گونه خدمات است که متأسفانه به لحاظ عدم وجود منابع کافی، سازمانهای در آستانه انتخاب را وادار به انتخاب از روی منابع اطلاعاتی نه چندان قابل اعتمادی همچون آگهی های تبلیغاتی رنگارنگ این شرکتها یا نهایتا راهکار تماس با برخی مشتریان آنها که اغلب به لحاظ نمایشی و تفننی بودن سایتهای اینترنتی خود، آگاهی درستی از کیفیت خدمات میزبان خود ندارند، می‌نماید. فرایندی که اغلب موجب حصول یک انتخاب نامناسب و بروز دردسرهای بعد از آن می‌گردد.


تبلیغات رنگارنگ و توخالی

یک راهکار مفید و مؤثر برای کاهش بروز این اشکال، ارائه صریح نقصهای موجود در خدمات ارائه شده توسط شرکتهای میزبان وب در رسانه‌های مورد استفاده سازمانهای زیان دیده برای استفاده سازمانهای در آستانه انتخاب است که شرکت گاز استان مرکزی قصد دارد تا با استفاده از این راهکار از تکرار آنچه برای خودش اتفاق افتاده در سازمانهای دیگر جلوگیری کند.

از آنجا که ممکن است این گزارش اغراق آمیز و مغرضانه جلوه کند تلاش کردیم با ارائه تصاویر جمع‌آوری شده آن را مستند سازیم، ضمن آن که آزمون درستی این مطالب چندان کار سختی نیست و می‌تواند باعث تولید گزارشاتی تأیید کننده آنچه ما فراهم کرده‌ایم نیز بشود!

ماجرا از آنجا آغاز شد که شرکت گاز استان مرکزی در تاریخ آذرماه هشتاد و دو در آستانه ایجاد یک تحول در پایگاه اطلاع رسانی خود به استفاده از خدمات میزبانی وب با امکانات گسترده‌تر از آنچه تا آن زمان در اختیار داشت احساس نیاز نمود (امکاناتی همچون کنترل پنل سایت، پشتیبانی تکنولوژیهای تحت میزبان خاص و… را تا آن زمان در اختیار نداشتیم) و پس از بررسیهای مقدماتی و تماس با بعضی مشتریان، شرکت پارس وب را به عنوان میزبان وب خود برگزید.

جالب آن که در اولین گامها جهت انتقال میزبان وب، سایت شرکت پارس وب به نشانی www.parsweb.com در دسترس نبود (نشانیی که در اطلاعات اولیه دریافتی باید از طریق آن اقدام به ثبت اطلاعات اولیه می‌نمودیم) و نهایتا با تماسهای مکرر و دریافت پاسخهای متفاوت دریافتیم که باید از نشانیهای دیگر این سایت استفاده کنیم و این تازه آغاز مشکلات بود.

به لحاظ استفاده شرکت مزبور از یک نرم‌افزار کنترل پنل آزمایشی (نسخه نمایشی سی روزه) مدتی بعد نرم‌افزار کنترل سایت از کار افتاد:
نرم‌افزار کنترل پنل!

نرم‌افزار کنترل پنل!بعضی وقتها هم غیرفعال است!بعضی وقتها هم غیرفعال است!دیگر چیزی وجود ندارد!دیگر چیزی وجود ندارد!

پس از تماسهای مکرر و دریافت پاسخهای متفاوت با کمال تعجب دریافتیم که طبق اظهار مسئولین پشتیبانی شرکت ممکن است امکانات مزبور را نتوانند ارائه کنند! و از این رو ما می‌بایست کنترل سایت را از طریق تماسهای تلفنی انجام دهیم، روندی که به مدت چند ماه ناگزیر از استفاده از آن بودیم، ضمن آن که به نظر می‌رسید متخصصان قسمت پشتیبانی این شرکت از انجام برخی کارهای ساده نظیر اضافه کردن نام یک صفحه پیش فرض (default document نظیر index.htm, default.asp و …)جدید به لیست صفحه‌های پیش فرض موجود و ارائه دسترسی Modify به زیرشاخه مجازی cgi-bin عاجز هستند.

همانطور که در مقالات و گزارشات پیشین اشاره شده (مراجعه شود* به ۱ و ۲) شرکت گاز استان مرکزی از سرویس پست الکترونیکی برای مبادله فایلهای اطلاعاتی بین ادارات تابعه استفاده می‌نماید و هرگونه بروز اختلال در سرویس مذکور موجب بروز مشکل جدی برای شرکت می‌گردد. ضمن آن که بارها و بارها به لحاظ در دسترس نبودن سایت، مشکلات فراوانی برای سرویس مذکور به وجود آمده بود. بروز یک خطای جدی از سوی شرکت میزبان باعث ایجاد دردسر فراوان و نهایتا ارسال شکایتی شد که هیچگاه پاسخی برای آن دریافت نشد:
شکایت ارسال شده

شکایت ارسال شده

دریافت خدمات از شرکت پارس وب تا اواخر تیر ماه هشتاد و سه با بروز نقائص مکرر همچنان ادامه پیدا کرد، به عنوان نمونه امکانات آمار بازدیدکنندگان سایت پس از چندی متوسط آمار هفتگی بازدیدکنندگان را همیشه صفر نشان می‌داد!

آمار بازدیدکنندگان!آمار بازدیدکنندگان!

اوایل تیرماه هشتاد و سه، به دنبال از کار افتادن سایت شرکت و پس از تماسهای مکرر و دریافت پاسخهای متفاوت اظهار شد که هارد کامپیوتر میزبان کرش کرده و لذا تمامی تنظیمات باید از نو صورت گیرد ضمن آن که هیچکدام از تنظیمات مربوط به پست الکترونیکی شامل فهرست نزدیک به صد کاربر و تمامی نامه‌ها و تنظیمات خاص آنها از دست رفته و قابل برگشت نیست و فرایند تعریف مجدد این تعداد کاربر (و قطعا پاسخگویی به آنها در رابطه با از دست دادن آرشیو نامه‌ها و کتابچه آدرس آنها) بر عهده مشتری نگون بخت است.

جالب آن که مسئولین پشتیبانی این شرکت با وجود اطلاع از نقصهای به وجود آمده، بدون تماس و تکرار مشکلات موجود اقدام به رفع اشکال سیستم نمی‌نمایند و این مسأله باعث شد که در چند مورد به دلیل عدم حضور چند روزه مسئول سایت شرکت گاز استان مرکزی، سایت این شرکت چند روز در دسترس نباشد!

قریب به دو هفته پس از این ماجرا سایت باز هم از دسترس خارج شد و پس از تماسهای مکرر و دریافت پاسخهای متفاوت اظهار شد که شرکت مزبور در آغاز هفته (و در زمان اوج نیاز به استفاده از خدمات پست الکترونیکی و ارسال و دریافت فایلهای اطلاعاتی بین ادرات تابعه و اداره مرکزی شرکت گاز استان مرکزی) تصمیم گرفته سیستم میزبان را با upgrade کردن نرم‌افزارهای آن ارتقا بخشد و از این رو سایت و سرویس پست الکترونیکی آن حداقل به مدت دو روز در دسترس نخواهد بود. امری که به لحاظ ایجاد دردسرهای فراوان برای شرکت گاز استان مرکزی باعث انجام مقدمات تغییر میزبان وب شرکت و تحریر این حکایت پر شکایت از عملکرد شرکت پارس وب گردید.

جالب آن که شرکت گاز استان مرکزی یکی از مشتریان برگزیده شرکت پارس وب بوده و کیفیت خدمات ارائه شده به آن این گونه بوده است: (نمونه مشتریان پارس وب)
نمونه مشتریان

نمونه مشتریان

در مجموع و در طی حدود هشت ماه استفاده از خدمات شرکت پارس وب، سه بار میزبان سایت شرکت گاز استان مرکزی را بدون هماهنگی تغییر دادند، که هر بار به دلیل تغییر مکان فایلها بر روی سرور، نیاز بود که مسیرهای استفاده شده در کد برنامه‌های سایت تغییر کند:

تغییر مسیر فایلها و دردسرهای خاص آنتغییر مسیر فایلها و دردسرهای خاص آن

از جمله مسائل قابل توجه در نحوه پشتیبانی شرکت پارس وب سرعت عمل جالب آنهاست، به عنوان نمونه حدود یک ماه طول کشید تا این شرکت تاریخ کامپیوتر میزبان را تصحیح کند و ما در این مدت مجبور بودیم در مواردی که نیاز به استفاده از تاریخ داریم از اسکریپتهای client-side استفاده کنیم و در مواردی که این روش نیز کارایی نداشت از این مورد صرف نظر نماییم!

بد نیست نگاهی هم به نتیجه آخرین upgradeهای اعمال شده که باعث دو روز اختلال در سایت شرکت گاز استان مرکزی بود بیندازید:
کنترل پنل فارسی پارس وب!

کنترل پنل فارسی پارس وب!

اما مطمئن باشید این ارتقای شگرف(!) هم پایدار نخواهد ماند چرا که نرم‌افزار مزبور آزمایشی است و اگر ما می‌خواستیم باز هم از خدمات این شرکت استفاده کنیم مشکلات ما باز هم ادامه می‌یافت:

نرم افزار جدید آزمایشی!نرم افزار جدید آزمایشی!

به نظر می‌رسد آنچه تا کنون عامل موفقیت شرکتهایی همچون شرکت پارس وب بوده، رو آوردن به تبلیغات گسترده بوده، امری که می‌توانست با ارائه خدمات مناسب باعث ماندگاری این موفقیت گردد:

statl

موفقیت در جذب مشتری

حال آن که به نظر می‌رسد در انتخاب میزبان باید کمترین توجه را به آمار مشتریان و تنوع تبلیغات این شرکتها نمود و در عوض باید با تماس با مشتریان جدی این شرکتها – مشتریانی که به سرویسهای خریداری شده نیاز جدی دارند و از آنها استفاده جدی می‌کنند- از کیفیت خدمات ارائه شده توسط این شرکتها و میزان درستی وعده‌های تبلیغاتی آنها اطلاع حاصل کرد.


پشتیبانی آنلاین
پشتیبانی آنلاین!

traficl

از این اتفاقها زیاد می‌افتد!

ما انتظار داریم شما در جستجو درباره این واژه‌ها هم به این مطلب برسید:

میزبانی وب ایران ، میزبانی وب ، هوست ، هاست ،

Web Hosting, Iran, Parsweb, Windows, Parsdata

پی نوشت: لینکهای داده شده در قسمت * جدید است! لینکهای اصلی که قبلا در مقاله وجود داشته اینها بوده:

http://www.nigc-mpgc.ir/reports.asp?id=83021201
http://www.nigc-mpgc.ir/reports.asp?id=83041001